Vi har sedan en tid tillbaka valt att skänka 10:- för varje beställning till välgörande ändamål. Under Juni och Juli planterade vi träd i Vi-skogen i Afrika. Augusti månads pengar gick till en förskola i Centralamerika. Vi tänker fortsätta att skänka pengar för att försöka göra den här världen till en något lite bättre plats att bo på. Det enda du behöver göra för att hjälpa till är att handla något ur vår webbshop. Det spelar ingen roll vad du handlar eller hur mycket eller lite du handlar för. För varje beställning som görs ger Laba 10:- till något välgörande projekt.
Det är inget svårt val att välja vart pengarna för september månads beställningar ska hamna. De som flyr hemskheterna i Syrien är väldigt många och de behöver såklart både mat, vatten och andra förnödenheter. Vi kommer att ge 10:- för varje beställning i vår webbshop till just de drabbade flyktingarna från Syrien. Pengarna kommer vi låta antingen läkarmissionen eller UNICEF förvalta eftersom de redan finns på plats och de vet bäst vad som för stunden behövs mest.
Hjälp till redan idag. Beställ Strumpor eller underkläder i vår webbshop www.laba.se så är du med och hjälper till. Tack!